Permont
Case study

Dom w Tomaszkowie

01

Materiały

W domu zostało użytych wiele rodzajów materiału do wykończeń ścian i podłóg. Zaplanowano gres imitujący szary i czarny marmur, granit black forest, płytę meblową w kolorze orzecha, tapetę o strukturze tkaniny w odcieniu szarości, fototapetę z motywem żurawia, podłogę dębową i tkaniny o strukturze plecionki w odcieniach szarości. Wykorzystaliśmy kilka kolorów farb, fototapety na zamówienie, lamele z tworzywa sztucznego, a także z płyty wiórowej pokrytej laminatem, wybranym przez klienta.

02

Salon i kuchnia

W salonie i kuchni został położony gres matowy o formacie 1198 x 598 z zachowaniem dylatacji obwodowej, jak i progowej lub wynikającej z wielkości powierzchni. Zdecydowaliśmy, że podejmiemy ryzyko i położyliśmy fugi o szerokości 2 mm pomiędzy płytkami gresowymi na wodnym ogrzewaniu podłogowym przy powierzchni 60 m2 . Zanim jednak zaczęliśmy układać płytki, przenosiliśmy dylatacje i staraliśmy się wspólnie znaleźć możliwie najlepszy układ rozmieszczenia. W ocenie klienta i projektantki układ rozmieszczenia płyt jest po prostu idealny.

03

Podłogi

Warto pamiętać, że podłoga to płaszczyzna grająca bardzo ważną rolę w wyglądzie pomieszczenia. Może zaważyć o tym, jak dana przestrzeń zostanie odebrana dzięki swojej barwie, wielkości fug czy listew. Bardzo istotna jest również funkcjonalność, a więc odporność na zabrudzenia i uszkodzenia. Dlatego podłogi w pozostałych pomieszczeniach zostały wykończone panelami podłogowymi o wysokiej klasie ścieralności – AC6. A przy wyborze listew przypodłogowych zdecydowaliśmy się na typ MDF lub ćwierćwałki barwione w masie, w zależności od pomieszczenia.

04

Elektryka

Nieodpowiednio dobrane oświetlenie potrafi zniweczyć efekt całej pracy projektanta i działać na niekorzyść przestrzeni. Aby tego uniknąć i zapewnić jak najlepsze oświetlenie zarówno pod kątem estetyki, jak i funkcjonalności, zainstalowane zostało nowoczesne LED-y sterowane z pilota. W wielu miejscach zostało ono umieszczone we wnękach sufitowych. Na życzenie klienta pomagaliśmy także przy podłączaniu sprzętów AGD, m.in. lodówki, która wymagała połączenia z dopływem zimnej wody.

05

Pokonane trudności

Podczas całego procesu wykończeniowego domu, pojawiały się czasami trudności w łączeniu ze sobą różnych materiałów. Staliśmy również w obliczu wyzwania podczas wymiany jednej z płyt gresowych w salonie. Była to tak zwana ,,elka”, a ich staramy się unikać jak ognia. Płytka pękła po montażu ościeżnicy. Nie wykluczamy, że montażysta drzwi jej trochę ,,pomógł”. Takie wypadki się zdarzają. Na szczęście udało się wymienić całą płytkę bez uszkodzeń innych już zainstalowanych elementów. W niebezpieczeństwie było m.in. lustro i drzwi szklane.

06

W skrócie

Było to kompleksowe wykończenie, które obejmowało instalację podłóg, zabudowy z płyt GK, malowanie powierzchni sufitów i ścian farbami Flügger. Wykonaliśmy zabudowę kominka gazowego z płyt krzemianowo wapiennych pod instalacje kwarcogranitu i lameli.
W ostatnim etapie wykończyliśmy łazienki, a na koniec ułożyliśmy płyty gresowe w garażu oraz w kotłowni. Tak w skrócie moglibyśmy opisać tę realizację.
Miło wspominamy czas spędzony przy tej realizacji. Mieliśmy szansę pokazać nasze możliwości i umiejętności. Efekt mówi sam za siebie.

Lokalizacja

Tomaszkowo

Rok realizacji

2022